WARZYWNIK W SKRZYNIACH BETONOWYCH KROK PO KROKU

Magiczny urok drewna, trwałość betonu

 

Świeża marchewka, pełne aromatów zioła i soczyście czerwone pomidory – kto z nas nie docenia takich smaków? Dziś, gdy tak wiele mówi się o chemii używanej do uprawy warzyw i owoców, coraz więcej osób decyduje się na to, aby w przydomowym ogródku stworzyć własny warzywnik w skrzyniach, krok po kroku, samodzielnie wykonując wszystkie prace. Materiały, które są potrzebne do realizacji takiego zadania, wcale nie są ograniczone tylko do drewna, dla którego dziś na rynku nie brakuje alternatyw. Jedną z nich są deski betonowe imitujące drewno.

Dla wielu osób, które chciałyby zbudować warzywnik w skrzyniach, wybór drewna jako budulca nasuwa się automatycznie. Jest to zrozumiałe, bo trudno znaleźć równie atrakcyjny materiał – naturalny, urzekający wyjątkowym usłojeniem, pięknie prezentujący się wśród zieleni ogrodu. Z drugiej strony trzeba liczyć się z tym, że poddawany regularnemu działaniu szkodliwych czynników atmosferycznych surowiec, zwłaszcza jeśli odpowiednio go nie zabezpieczymy, będzie szybko ulegał degradacji, co jest procesem całkowicie naturalnym.

Jak więc zbudować warzywnik w skrzyniach krok po kroku, aby nie być zmuszonym do czasochłonnej konserwacji? Odpowiedź przygotowała firma Gepetto, oferująca deski z betonu, które do złudzenia przypominają drewno i w praktyce dożywotnio rozwiązują problem z degradacją materiału pod wpływem wody czy promieniowania UV. I choć można je impregnować, to nie jest to konieczne – materiał bez tych zabiegów nie będzie ulegał niszczeniu, jednak warto pamiętać, że impregnacja jeszcze bardziej podniesie jego walory wizualne.

Deski betonowe nie stawiają też żadnych ograniczeń pod względem konstrukcyjnym, dzięki czemu można z łatwością dostosować warzywnik zarówno do przestrzeni, jaką dysponujemy w ogródku, jak również do własnych preferencji dotyczącej ergonomii pracy przy roślinach.

– Oferujemy dwa typy warzywników: modernistyczny (z prętami) oraz rustykalny (słupki). Każdy z nich daje inne możliwości konstrukcyjne, a budowa warzywnika w skrzyniach nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi ani fachowej wiedzy – mówi Krzysztof Kutera z firmy Gepetto.

Warzywniak w skrzyniach krok po kroku – materiały

Zarówno warzywniki modernistyczne, jak i rustykalne bazują na deskach betonowych imitujących drewno – to właśnie ten element odpowiada za ich wyjątkową estetykę.

Warzywnik w skrzyniach betonowych w wariancie modernistycznym konstruuje się z desek, które mają mniejszą głębokość rysu drewna, przypominając tym samym szczotkowaną deskę z wygładzonym słojem. Składają się na niego deski w dwóch podstawowych rozmiarach długości oraz o szerokości 20 cm każda. Mają one kształt litery Z, z miejscem łączenia na końcu. W takiej konstrukcji elementem łączącym jest metalowy pręt, który przechodzi przez otwór w betonie na wskroś, łącząc i stabilizując ścianki konstrukcji.

Z kolei rustykalny wariant kierowany jest szczególnie do miłośników starego drewna, na którym upływ czasu odcisnął już swoje piętno. Beton imitujący naturalny surowiec ma głęboką strukturę z wyraźnie widocznym usłojeniem, charakterystycznym dla szczotkowanego drewna.

Budowanie warzywnika w skrzyniach, które mają mieć rustykalny charakter wygląda nieco inaczej niż w przypadku warzywniaków modernistycznych. Powstają one ze słupków narożnych L i przedłużających (przelotowych) H, co w połączeniu z dwiema długościami słupków (44 cm i 90 cm), daje duże możliwości konstrukcyjne. Ścianki warzywnika powstają z desek, które wchodzą w felce słupków.

Warzywnik w skrzyniach betonowych

Jak dokładnie wygląda proces budowania warzywnika w skrzyniach krok po kroku?

Jeśli wybór padł na warzywnik w stylu rustykalnym, na początku trzeba wypoziomować podłoże, a następnie ustawić słupki. Warto wkopać je nieco w ziemię, co dodatkowo ustabilizuje całą konstrukcję. W słupkach znajdują się felce, w których umieszcza się deski. Następnie całość trzeba wstępnie ustabilizować (zwłaszcza gdy słupki nie są wkopane), np. z wykorzystaniem pasów transportowych. W tak przygotowanej konstrukcji można jeszcze poprawić ułożenie desek w felcach słupków.

Następnie, aby solidnie scalić ze sobą elementy warzywnika, stosuje się kotwę chemiczną w wolne miejsca w felcu słupka, w który wchodzi deska.

– Bardzo ważną rzeczą w tym przypadku jest wcześniejsze dokładne ustawienie konstrukcji warzywnika, gdyż działanie kotwy chemicznej jest dosyć szybkie. Warto też wcześniej przygotować miejsca klejone poprzez ich przeszlifowanie i usunięcie warstwy lakieru i farby. Zagwarantuje to lepsze wiązanie kotwy – podkreśla Krzysztof Kutera.

Po wykonaniu tych prac i usunięciu pasów transportowych warzywnik w skrzyniach betonowych jest właściwie gotowy – wystarczy tylko zasypać go ziemią. Można jeszcze ewentualnie zabezpieczyć jego wewnętrzne ścianki folią, co wyeliminuje ryzyko, że woda będzie wyciekać pomiędzy szparami deski.

Nieco inaczej buduje się warzywnik modernistyczny, choć początek prac jest podobny – trzeba dokładnie wypoziomować teren, ponieważ metalowy pręt musi precyzyjnie przejść przez otwór w poszczególnych piętrach desek. W ofercie firmy Gepetto znajdują się dwa standardowe rozmiary desek – 124 cm i 94 cm, z których – krok po kroku – zbudujemy warzywnik w skrzyniach.

Zadanie to ułatwiają otwory znajdujące się na końcach desek. To właśnie przez nie przechodzi metalowy pręt, który scala całą konstrukcję. Ważne jest, aby układając kolejne warstwy desek cały czas kontrolować prętem przelot otworów i poziom. Po przebiciu prętów w celu końcowej stabilizacji należy założyć stalowe linki na śruby i naciągnąć je do odpowiedniego naprężenia. Po nałożeniu maskownic w miejscu widocznych otworów i zasypaniu ziemią warzywnik w skrzyni betonowej jest gotowy.

-Możliwe są różne kształty warzywników, przy czym niektóre wymagają dodatkowego wzmocnienia pomiędzy sąsiednimi deskami. Nie jest to jednak trudne zadanie, bo opracowaliśmy system łączenia, który skutecznie zabezpiecza ściany przed przemieszczaniem na skutek warunków atmosferycznych, fizycznych oddziaływań ziemi wypełniającej skrzynkę, jak również w efekcie upływu czasu – mówi Krzysztof Kutera.

Samodzielna budowa warzywnika krok po kroku to zadanie nie tylko proste, ale i dające wiele satysfakcji – zarówno podczas realizacji prac, jak i później, gdy w każdej chwili mamy w zasięgu ręki własne warzywa i zioła.

Warzywniki w skrzyniach betonowych, jakie oferuje Gepetto świetnie spiszą się też w roli kwietników, stając się efektowną ozdobą przydomowego ogrodu czy parku miejskiego. Podwyższone grządki znacznie ułatwiają prace pielęgnacyjne, eliminują ryzyko zadeptania przez dzieci czy zwierzęta, a także służą roślinom, wspomagając ich wzrost. I choć podobne funkcje pełnią też warzywniki z drewna, to warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej pieczołowicie konserwowany naturalny surowiec nie wygra z deszczem, śniegiem, promieniowaniem słonecznym. Betonowe deski imitujące drewno, choć łudząco do niego podobne, to wolne są od tych wad – posłużą długo, bezawaryjnie, solidnie, a do tego – bez konieczności uciążliwej konserwacji.

Nasza lokalizacja

Ul. E. Orzeszkowej 8,
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Zadzwoń do nas

Jagoda
+48535727074

Krzysztof
+48606305720

Napisz do nas

              WARUNKI GWARANCJI

Call Now Button